Ventetid - ventetid - ventetid
Medlemsbladets leder 2/2005: Efter kraftig kritik af ventetiderne for rygpatienter, vil Give Rygcenter nu udvikle en ”rygpakke” for at sikre patienterne en hurtig vej gennem systemet.
Efter kraftig kritik fra familielæger og patienter, der har anklaget amtet for at stille de alvorlige patienter op i en udsigtsløs, årelang kø, går Give Rygcenter nu i gang med at udvikle en ”rygpakke”, der skal få patienterne hurtigere igennem, bl.a. ved at scanninger, samtaler og undersøgelser er booked hele vejen gennem systemet allerede, når patienten først henvises.
Fra Danmarks Rygs side har vi også kommenteret på sagen, og vi synes selvfølgelig godt om, at man nu laver en "rygpakke", der skal få patienterne hurtigere gennem systemet. Hvis det gennemføres som tænkt, vil det fremover helt sikkert kunne nedsætte antallet patienter, der ender som "kroniske rygpatienter" med deraf følgende nedsat livskvalitet m.m.
Positivt er det, at man vil forsøge straks at frasortere de patienter, som ikke vurderes at have behov for operation, og umiddelbart videre henvise disse patienter til træning og smertebehandling.
Samtidig vil jeg dog også tillade mig at stille mig meget kritisk overfor, at man samtidig vil "vende" de kroniske rygpatienter i døren og sige, at man ikke har noget tilbud til dem.
Disse kroniske rygpatienter vil givet i stort omfang blive sendt til praktiserende speciallæger, der for rygpatienters vedkommende stort set er lig med rheumatologer.
Jeg har stor respekt for landets speciallæger, herunder også rheumatologer (specialister i gigtsygdomme), men også de har deres naturlige begrænsninger og det er jo ikke nødvendigvis alle
rygpatienter der har behov for en rheumatolog. Desværre har Give Rygcenter (og alle andre med) ikke ret mange andre muligheder.
I Danmark er det nemlig ikke længere muligt at uddanne sig til læge med speciale i bevægeapparatet. Uddannelsen er simpelthen nedlagt!
Positivt er det altså med "rygpak-ker" og "rygteams", men det er absolut et problem, at der ikke findes et speciale der samler bevægeapparatet. Hvis vi havde det, kunne vi spare mange mennesker for at blive kastebolde mellem smertelæger, rheumatologer, fysioterapeuter, kiropraktorer m.fl.
I Danmarks Ryg ser vi frem til at følge udviklingen med positivt kritiske øjne.
Foreløbigt vil jeg ønske alle en rigtig god sommer og HUSK - det er ikke godt for ryggen at knokle for hårdt på i haven, men det er bestemt heller ikke godt at slappe alt for meget af - find en rygvenlig fordeling.
Dorte H. Thomsen
landsformand



